7 łatwych sposobów jak zamontować hamak

2018-04-20
7 łatwych sposobów jak zamontować hamak

Szukasz informacji, jak zamontować hamak lub fotel wiszący?

Krok po kroku pokażemy Ci jak solidnie zamocować hamak na drzewie, do ścian lub sufitu - w domu i w ogrodzie. Przeczytaj dokładne opisy oraz zobacz nasze filmy instruktażowe.

Mocowanie hamaka na pierwszy rzut oka wydaje Ci się pewnie skomplikowane ispecjalnych akcesoriów...

Czy faktycznie tak jest?

Możesz z łatwością zamocować hamak lub fotel hamakowy w domu, na balkonie i w ogrodzie w ciągu pół godziny, jeśli zastosujesz się do moich sprawdzonych porad.

Czytając ten poradnik, dowiesz się jak szybko i łatwo możesz zamocować hamak w dowolnym miejscu, wykorzystując jeden z 7 sprytnych sposobów:

  1. Jak zamontować hamak na balkonie lub w mieszkaniu między ścianami
  2. Montaż fotela do sufitu
  3. Wieszanie hamaka w lesie
  4. Jak zamocować hamak w ogrodzie do 1 drzewa
  5. Jak zawiesić hamak bez drzew
  6. Mocowanie: hamak ze stelażem 
  7. Krzesło brazylijskie w ogrodzie 

 

1.Hamak Cabana między ścianami. Zrobisz to sam! 

zestaw do montażu hamaka Potrzebne części: 2x kotwa stalowa z oczkiem 10mm z tuleją 14mm  najlepiej zaciskana w 2 miejscach, 2 duże karabińczyki i 2 małe, 2 kawałki łańcucha, w przypadku ścian z pustaków potrzebna jest kotwa chemiczna, kołek plastikowy do kotwy i stalowy wkręt  z oczkiem długi min. 20 cm.

Gdzie zrobisz zakupy: U nas w sklepie możesz kupić gotowy zestaw stalowych części do montażu  zawierający wszystkie wyżej wymienione elementy

Koszt części montażowych: 80 - 140 zł

Potrzebne narzędzia: wiertarka udarowa - najlepsza z systemem SDS, wiertło 15mm, klucz nastawny, metrówka, ołówek, odkurzacz

 

Pewnie masz już upatrzone odpowiednie miejsce na hamak. Jeśli jeszcze się wahasz - zwróć uwagę na to, żeby wybrana przestrzeń była odpowiednio przestronna i najlepiej dłuższa od rozpiętości hamaka o 20 - 80 cm dla zamocowania karabińczyków i naciągów. Upewnij się, że masz też odpowiednią ilość miejsca obok hamaka, aby nie obijać się o sąsiednie meble lub ściany.

Ponieważ hamak można zwinąć w minutę, polecamy montaż także na korytarzach, balkonach i w pokojach. Jednak prawda jest taka, że gdy już pokochasz odpoczynek w meksykańskim hamaku - zagości on u Ciebie na stałe i nie będziesz mieć ochoty go zwijać ani na minutę. 

Uwaga: ściany, do których przymocujemy hamak, wcale nie muszą być równoległe. Montaż hamaka w poprzek pokoju do dwóch prostopadłych do siebie ścian będzie bezproblemowy, o ile zachowamy odpowiednią odległość między punktami zaczepienia.

Ostatnia i najważniejsza sprawa to sprawdzenie wytrzymałości ścian - cienkie ściany działowe odpadają, jeśli nie chcemy mieć w domu okienka na wylot jak w barze mlecznym u Pani Zosi!

A teraz do dzieła:

Gdy znajdziemy już miejsce, zaznaczamy punkty do wiercenia dziur na kołki.

Ważna wskazówka: Zalecana wysokość montażu kołków to min 1.6 m do 2m (może być wyżej!). Odległość pomiędzy dwiema ścianami powinna wynosić minimalnie 3,7 metra, a najlepiej jeśli będzie to około 4 -5 metrów (wtedy dodamy naciągi z łańcucha i hamak optymalnie się wyważy). 

  • Jeśli dystans między punktami zaczepienia jest większy niż długość hamaka, wysokość, na jakiej mocujemy kołki, musi być odpowiednio większa (przedłużamy hamak kawałkami łańcucha i dodatkowym karabińczykiem).
  • Jeśli odległość między punktami zaczepienia jest krótsza niż hamak, punkty zaczepienia trzeba umieścić wyżej, wtedy hamak trochę złoży się w rogalik.

Oto film instruktażowy, krok po kroku, jak zamontować hamak na balkonie między ścianami:

Należy sprawdzić grubość ściany i dopasować głębokość wiercenia i odpowiedniej długości mocowanie. Minimalna zalecana głębokość w betonie to 10cm, a w słabszych ścianach 15-20cm. 

Dziury w ścianie wiercimy pod kątem 15-25 w dół, po czym odkurzamy.

I najważniejszy punkt:

W betonowej ścianie najlepiej zamontować kotwę stalową z oczkiem. Gwarantuję Ci, że tradycyjny stalowy kołek będzie o wiele mocniejszy niż tzw. "akcesoria do mocowania hamaka". Jeżeli ściana jest z pustaka (lub nie jesteś pewny, z czego jest zrobiona), trzeba najpierw wcisnąć kołnierz i kotwę chemiczną (masa wysycha szybko po ok. 15-20min), a następnie wcisnąć stalowy wkręt oczkowy. I haki mamy gotowe! Następnie zaczepiamy karabińczyki o oczka i na nich zawieszamy hamak.


Skoro już podjąłeś decyzję o montażu hamaka w domu, wierceniu dziur itp. - wybierz naprawdę dobry produkt i solidne akcesoria do montażu. Po co kupować dwa razy, skoro można od razu wybrać najwygodniejszy hamak, który posłuży Ci wiele lat :-) Polecamy Ci hamaki Cabana, które są tak wygodne, że zapomnisz o swoim łożku!


 

Wersja alternatywna: Możemy też zamontować uchwyt w drewnie, np. belce, słupie. Nawiercamy wówczas punkty wiertłem 6-8mm i wkręcamy drewnowkręt z okiem zamkniętym 12-14mm. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, dodatkowe zamontowanie krótkich odcinków łańcucha z każdej strony pozwoli na regulowanie wysokości i kąta nachylenia hamaka.

To nie wszystko...

Pamiętaj, aby zawsze zostawić trochę dłuższy naciąg (np. przedłużenie liną lub łańcuchem), gdy montujesz hamak na stałe do ścian. W czasie użytkowania, sznurki będą pracować pod ciężarem ciała i z czasem mogą się nieco wydłużyć. Zalecamy pozostawienie co najmniej 20 cm dłuższego naciągu z każdej strony (np. poprzez dodanie karabińczyka), aby regulować napięcie i wysokość hamaka wedug preferencji.

Podsumowując:

Ile osób potrzeba, aby zamontować hamak między ścianami? Oprócz Ciebie... na pewno przyda się ktoś, aby pogratulować Ci, gdy skończysz pracę w 30 minut. Powodzenia!


Pomocne zasoby:

Hamak dwuosobowy Tropical może być zamontowany w domu lub na tarasie:

  hamak w domu montaz na balkonie

 

2. Montaż fotela hamakowego Cabana do sufitu

zestaw do montazu fotelaPotrzebne części: kołek samozaciskowy stalowy śr. 10mm z tuleją 14mm zakończoną oczkiem zamkniętym, 2 średniej wielkości karabińczyki (dodatkowy karabińczyk potrzebny gdy montujemy system obrotowy), odcinek łańcucha (długość zależy od wysokości pomieszczenia  h=2,7 łańcuch ok 50cm), w przypadku mniej zwartego sufitu potrzebna jest kotwa chemicznai stalowy wkręt oczkowy,

Koszt części montażowych: 50-80 zł

Gdzie zrobisz zakupy: U nas w sklepie kupisz kompatybilny zestaw wszystkich części stalowych potrzebnych do montażu, nie musisz biec do sklepu metalowego :-)

Potrzebne narzędzia: wiertarka udarowa, młotek, wiertło 15mm, klucz nastawny, metrówka, ołówek, odkurzacz 

 

Zanim zaczniesz wiercić...

Pierwszym krokiem, aby dobrze wykonać montaż podwieszanego fotela hamakowego jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Zwróćmy uwagę na odległości od ścian, czy mebli. Powinniśmy zostawić odpowiednią ilość miejsca na nogi i ruchy hamaka.

Jeżeli posiadamy podręczny czujnik metalu, sprawdzamy, czy w wybranym miejscu nie ma drutu zbrojeniowego. 


Co może pójść nie tak? Jeśli natrafimy na zbrojenie podczas wiercenia, odwiert ponownie wykonujemy kilka centymetrów obok, dziurkę zaklejamy gipsem. Przemalujemy ten fragment sufitu i nie będzie śladu!


Po zaznaczeniu punktu ołówkiem nawiercamy sufit wiertłem śr. 6mm aby sprawdzić czy nie natrafiliśmyna zbrojenie.  Wiercimy na głębokość 110mm(żelbeton) pod lekkim kątem. Następnie otwór poszerzamy wiertłem śr. 15mm.

Umieszczamy i skręcamy kołek stalowy, upewniając się, że skręciliśmy go naprawdę mocno. Mocujemy karabińczyki i zaczepiamy łańcuch.

W wersji PRO: pierwszy karabińczyk może być specjalny - obrotowy – dzięki czemu będzie można kręcić się na huśtawce. 

Jest jedno "ale"...

brazylijski fotel do domu

...zanim wygodnie rozłożysz się z książką i kawą w takim fenomenalnym bawełnianym fotelu wiszącym :

Przed używaniem mocowania należy wykonać próbę wytrzymałościową. Zaczep na hamak jednoosobowy powinien utrzymać ciężar podwójnej masy dorosłej osoby. Najlepiej w tym celu zawiesić się ostrożnie we dwie osoby na linie przymocowanej do zaczepu i pobujać się kilkukrotnie. Kołek wówczas się dociśnie i należy go jeszcze bardziej skręcić.

Wersja alternatywna #1: W przypadku gdy strop jest zrobiony z luźniejszego materiału, możemy zastosować kotwę chemiczną zamiast kołka stalowego. Masa zastyga szybko i jest bardzo wytrzymała. Wystarczy nawierconą dziurę 10-25cm odkurzyć i zmoczyć, a następnie wcisnąć odpowiedni plastikowy kołek i wypełnić go masą z tuby. Następnie wtykamy stalowy wkręt śr. min. 10mm zakończony oczkiem zamkniętym. Po wystygnięciu masy należy zrobić próbę wytrzymałościową jak wyżej.

Wersja alternatywna #2: W przypadku gdy hamak montujemy do krokwi drewnianej, nawiercamy ją wiertłem do drewna śr. 8-10mm na głębokość 10-12cm i wkręcamy śrubę do drewna śr. 14-16mm z oczkiem zamkniętym na końcu. 

Możemy też zamontować hak w drewnianej belce konstrukcyjnej. Nawiercamy wówczas punkt wiertłem 6-8mm i wkręcamy wkręt oczkowy pod kątem 10-15 stopni.Do wkręta przyczepiamy karabińczyk, do niego łańcuch, a na końcu drugi karabińczyk, do którego mocujemy fotel hamakowy.

Ewentualnie zamiast łańcucha możemy również użyć mocnej liny, najlepiej wzmocnionej kauszą w miejscu, gdzie przyczepiamy karabińczyk aby lina się nie przecierała.

Wysokość regulujemy w zależności od potrzeb – do zabawy dla dzieci huśtawkę zawiesimy trochę niżej.

Ważne: Fotel Hamakowy Cabana powinien wisieć co najmniej na wysokości 2 metrów.

 

3. W lesie, między drzewami (tak jest najłatwiej)

Lina do hamaka Potrzebne części: 2 karabińczyki (opcjonalnie), 2 kawałki liny o długości min. 3 metry każdy

Gdzie zrobisz zakupy: u nas w sklepie, w sklepie żeglarskim itp.

Koszt części montażowych: 36- 100 zł

Potrzebne narzędzia: brak

Alternatywnie: możesz kupić specjalne taśmy do mocowania hamaka (mają jednak mniejszy udźwig niż lina).


Znajdź dwa drzewa w odległości minimum 4 metry od siebie. Hamak można wieszać między drzewami nawet jeśli odległość pomiędzy nimi jest dużo większa. Wtedy jednak musimy pamietać, aby przymocować linę wyżej. Obwiąż każde z drzew podwójnie liną na wysokości ok 1,5 – 2+ metrów.

montaz hamaka z lina miedzy drzewami 

Dobra wiadomość: Nie musisz być ekspertem od węzłów żeglarskich.

Proponujemy zastosować sprytne wiązanie, w którym podwójnie złożoną linę po prostu wiążemy w pętlę. Dopasuj wysokość hamaka i przymocuj karabińczyki do liny w równych odległościach od siebie.

Uwaga: aby lina nie przetarła się (zazwyczaj liny są zrobione ze sztucznego tworzywa, które może się nagrzewać podczas ruchu) możemy zabezpieczyć miejsce między nią a karabińczykiem kawałkiem bawełnianego materiału lub przymocować dodatkowo kauszę.

W kolejnym kroku załóż zaczepy hamaka na karabińczyki. Jeśli montujesz hamak jednorazowo np. na wycieczce, karabińczyki wcale nie są konieczne, możesz przymocować hamak bezpośrednio do liny (wtedy również plecak będzie lżejszy).

A może taśmy do hamaka?

Na rynku również są dostępne specjalne taśmy do mocowania hamaka. Możesz sprawić sobie taki zestaw i zabierać ze sobą na wyjazdy. Upewnij się jednak przed zakupem, że taśmy mają odpowiednią wytrzymałość i długość. W przypadku bardziej oddalonych od siebie drzew, taśmy mogą okazać się za krótkie. Wtedy musimy kupić odpowiednio długą linę.

Uwaga: Trudno jest znaleźć w Polsce taśmy, które wytrzymywałyby obciążenie powyżej 200 kg, dlatego do większych hamaków jednak należy kupić mocną linę.

 

 4. Montaż w ogrodzie do jednego drzewa - nie musisz czekać, aż wyrośnie drugie! :) 

stojak do hamaka Potrzebne częściSprytny Stojak Cabana, 1 karabińczyk, kawałek liny o długości 

min. 3 metrów (plus opcjonalnie części do montażu do ściany opisane w sposobie nr 1)

Gdzie zrobisz zakupy: u nas w sklepie możesz zakupić także karabińczyk oraz linę dodatkowo do stojaka

Koszt części montażowych: koszt stojaka + 40 zł.

Potrzebne narzędzia: duży młotek

 

To jest hit! Polecamy ten sposób dla wszystkich, którzy już zwątpili w możliwość wstawienia hamaka do swojego ogrodu "bo nie ma dwóch drzew", a nie chcą kupować dużego stelaża który jest mało bezpieczny dla dzieci!

Jeśli mamy w ogrodzie tylko jedno solidne drzewo (lub słup), z drugiej strony hamak można zamocować do Sprytnego Stojaka. Jest to stojak pojedynczy, wykorzystujący proste prawa fizyki, aby utrzymać nawet duży ciężar hamaka wraz z dwiema lub trzema osobami. W dodatku - nie zajmuje wiele miejsca, jest lekki i przenośny.

Najpierw przywiązujemy hamak do drzewa za pomocą kawałka liny i karabińczyka, następnie naciągamy go na odpowiednią wysokość i przyczepiamy z drugiej strony do stojaka.

Następnie ustalamy optymalne położenie stojaka. Rozstawiamy nogi stojaka na szerokość ok. 1 metra pod kątem prostym do podłoża (to bardzo ważne, inaczej stojak może się przewrócić) i robimy naciąg na linie przymocowanej do stelaża - odsuwając ją na zewnątrz.

Kolejnym krokiem jest przymocowanie konstrukcji na stałe do podłoża lub słupa. W pierwszym przypadku wbijamy długiego, stalowego śledzia (który jest częścią Sprytnego zestawu) w ziemię pod kątem ok. 60-75 stopni.

Wyjątek: Ten system nie sprawdzi się w przypadku bardzo piaszczystego podłoża.

Alternatywnie: możemy przywiązać linę od stojaka do innego mocnego, stałego punktu np. do słupa, ogrodzenia lub kołka w ścianie. Ważna jest wysokość punktu zaczepienia liny od stojaka – nie może być wyższa niż 20 cm, aby konstrukcja była stabilna.

Jednostronny Sprytny Stojak do hamaka:

 sprytny stojak jednostronny do hamaka

5. Sprytny montaż bez drzew (bezpieczny dla dzieci)

Sprytny stojak do hamaka Potrzebne części: 2 x Sprytny Stojak Cabana, (plus opcjonalnie części do montażu do ściany opisane w sposobie nr 1). Stojak zawiera w zestawie już wszystkie elementy montażowe.

Gdzie zrobisz zakupy: u nas w sklepie zamówisz stojaki, do tego będziesz potrzebować sklepu z narzędziami, jeśli nie masz solidnego młotka

Koszt części montażowych: koszt stojaka x 2

Potrzebne narzędzia: duży młotek do wbicia śledzia głęboko w ziemię

  

Jak to jest możliwe?

Nie musimy wstawić do ogrodu masywnego stelaża ani martwić się, że nie wyrosło nam odpowiedniej wielkości drzewo (jeszcze). Plus jest taki, że każdy hamak możemy zamontować w ten sposób, niezależnie od modelu i długości.
W przypadku montażu hamaka z obu stron do sprytnych stojaków, zaczynamy od wbicia pierwszego śledzia, napięcia liny i ustawienia pierwszego stojaka.


Jest to sposób montażu polecany szczególnie do hamaków używanych przez małe dzieci, jeśli nie mamy drzew w ogrodzie. W tej metodzie nie ma żadnych twardych elementów stelaża pod hamakiem i nie musimy się bać o "twarde lądowanie".


Można również stojaki z każdej strony przywiązać do słupa, płotu itp. - ważne, aby punkty zaczepienia były bardzo mocne, stabilne i nisko położone.

Następnie naciągamy hamak na odpowiednią wysokość i mocujemy drugi stojak według takiej samej instrukcji.

Testujemy, regulujemy odległości, a potem cieszymy się sjestą.

Poznaj nasze bajecznie kolorowe hamaki ogrodowe :-) 

 hamak ogrodowy morski

6. Hamak na stelażu: efekt w 5 minut

Potrzebne częściStelaż do hamaka

Gdzie zrobisz zakupy: mocny, stalowy stelaż do hamaka możesz nabyć u nas w sklepie  - zawiera on już karabińczyki oraz łańcuchy do regulacji

Koszt części montażowych: koszt stelaża to w zależności od modelu od 589 do 989 zł (jest to dobra cena za ładny stelaż, który posłuży Ci przez wiele sezonów)

Potrzebne narzędzia: śrubokręt

 

Jeśli szukasz prostego rozwiązania i masz trochę miejsca w ogrodzie, to rozwiązanie jest dla Ciebie.

Możesz zamówić solidny stelaż do hamaka – pasujący do wszystkich hamaków. Wystarczy go złożyć (stelaż składa się z kilku łatwo zsuwanych części) i postawić w ogrodzie. Rozstaw ramion i zaczepów to 4,3 m, więc jeśli wybierzesz nieco krótszy hamak – możesz przedłużyć go łańcuchem lub karabińczykiem.

Profesjonalna konstrukcja stalowych stelaży 

Stelaże Cabana wytrzymują do 300 kg obciążenia i są najdłuższe na rynku, więc będą kompatybilne z każdym, nawet największym hamakiem.

Nasze stelaże są bardzo trwałe, malowane proszkowo - są odporne na warunki atmosferyczne.

Do ich produkcji wykorzystaliśmy mega mocne profile, żebyś w mógł w hamaku zmieścić całą swoją rodzinę.

W naszym sklepie możesz wybrać stelaż w jednym z trzech kolorów: zielony, grafitowy lub jasnoszary:

hamak na stelazu 

7. Fotel hamakowy w ogrodzie

Lina do montażu fotela hamakowego Potrzebne części: odcinek liny o długości ok. 2-5 m, karabińczyk

Gdzie zrobisz zakupy: U nas w sklepie, sklep metalowy

Koszt części montażowych: 18-42 zł

Potrzebne narzędzia: Może się przydać drabina, jeśli drzewo ma wysoką gałąź :)

 

W 3 prostych krokach zamontujesz krzesło wiszące na drzewie:

1. Przerzuć linę przez gałąź drzewa lub mocną belkę altany.

2. Zwiąż jej końce solidnym supłem (wiązanie jak w przypadku montażu hamaka do drzew, najlepszy jest podwójny supeł, jeśli nie znamy żadnych skomplikowanych węzłów żeglarskich) i przymocuj karabińczyk średniej wielkości(11mm).

3. Zaczep huśtawkę o karabińczyk i rozkoszuj się sjestą.

 

PS. Wybierz fotel, który będzie odporny na deszcz i słońce -> np wykonany z nylonu.

 


 Gwarantujemy, że huśtawki i fotele hamakowe Cabana wytrzymują obciążenie dużej dorosłej osoby (do 150 kg!), jednak nie bierzemy odpowiedzialności za stan gałęzi wykorzystanych w montażu według sposobu #7. Również tutaj bardzo ważna jest próba wytrzymałościowa, zanim zaprosimy nasze dzieci do zabawy :-)  Infografika

Życzę Ci udanego montażu i wielu godzin beztroskiej sjesty!

Wojciech Caban 

 

Spodobał Ci się ten poradnik? Podaj dalej!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel