Hamaki – wszystko, co trzeba wiedzieć 

(nie tylko dla początkujących)

Chcesz kupić i powiesić hamak, ale nie wiesz od czego zacząć? Szukasz informacji o cenie hamaka, jaki model wybrać, jak zamontować hamak i jak później o niego dbać, aby wystarczył Ci na lata? Przeczytaj nasz przewodnik po hamakowym świecie - wszystkie ważne informacje od A do Z w jednym miejscu. 

W tym tekście chcemy Ci przekazać najważniejsze informacje, aby umożliwić Ci sjestę w iście latynoskim stylu.

Hamak - cudowna sjesta

Dowiedz się, jaki jest najlepszy hamak oraz jak go zamontować i użytkować, aby poczuć się jak na karaibskiej plaży:

 

 1. Rodzaje hamaków
 2. Jaki hamak jest najlepszy
 3. Co decyduje o wygodzie
 4. Jak zawiesić hamak?
 5. Hamak: cena.
 6. Akcesoria do hamaków
 7. Pielęgnacja

Jeśli potrzebujesz szybkiej rekomendacji, który hamak kupić, oto trzy najczęściej wybierane przez naszych klientów modele hamaków klasycznych - spodobają się każdemu:

Nowe produkty

Hamak – co kraj to obyczaj. Poznaj rodzaje hamaków

Większość z nas kojarzy JAKIŚ hamak z dzieciństwa. Zazwyczaj był to kawałek płótna zawieszony między dwiema belkami albo hamak zrobiony z grubego, wiązanego sznurka – przypominający sieć rybacką. Nie zawsze był on najwygodniejszy, ale spełniał swoją funkcję…

Dzisiaj hamaki wkraczają na salony i okazuje się, że istnieje naprawdę dużo ich rodzajów i naprawdę ciężko jest wybrać dobry model. Przeciętny konsument gubi się w natłoku ofert i informacji.

Wyróżniamy 4 główne rodzaje hamaków:

1)      Hamak sznurkowy „duże oczka”

2)      Hamak materiałowy

3)      Oryginalny, pleciony hamak z Ameryki Południowej (bądź najbliższych okolic)

4)      Lub fotel hamakowy (krzesło brazylijskie)

Fotel hamakowy Punkty 1-3 to wersje, w jakich można spotkać standardowy hamak rozpięty poziomo między dwoma punktami. Fotel hamakowy to wersja współczesna siedziska, przypominająca miniaturę hamaka zawieszonego do sufitu (lub do gałęzi jak na zdjęciu obok) na jednym drążku.

Dobry hamak to uosobienie najwyższego komfortu. Wymyślono go po to, aby był najwygodniejszym możliwym miejscem do spania w ciepłych regionach świata. Przewiewnym, lekkim, miękkim i elastycznym. Z przykrością stwierdzamy, że punkt 1 z powyższej listy nie kwalifikuje się do tej kategorii.

Poza oficjalnym tekstem chcielibyśmy również nadmienić, że hamak na drążkach z siedziskiem z grubego sznura z wielkimi oczkami jest tanim i nieudanym efektem ewolucji rynkowej produktu powszechnie znanego jako hamak. Jednak z oryginalnym hamakiem latynoskim ma on niewiele wspólnego. Tutaj znajdziecie fantastyczny tekst na temat wybierania hamaka - jest po angielsku - ale świetnie opisuje sedno sprawy :) 

Hamaki wymyślono na Karaibach jeszcze zanim Krzysztof Kolumb poznał tabliczkę mnożenia. Później ten odkrywca miał ważną rolę w spopularyzowaniu hamaków na świecie, ponieważ – jak mówi historia – to właśnie on przywiózł te egzotyczne łóżka do Europy. Ten skarb z Jukatanu przetrwał dłużej niż złoto Azteków i dziś umila letni odpoczynek we wszystkich strefach czasowych.

Oryginalne hamaki były plecione z włókien roślinnych i nie miały żadnych drążków rozporowych – miały tworzyć bezpieczne łóżko wiszące między drzewami, przeznaczone do spania w dżungli.

Więcej ciekawostek na temat historii hamaka przeczytasz w tym tekście.

Dla kogo? Jaki hamak będzie dla mnie najlepszy?

 

Wybierając hamak, większość z nas ma podobne priorytety:

1.      Wygoda

2.      Możliwości montażu

3.      Cena

Hamak JEST DLA KAŻDEGO i tak – można w nim spać w nocy, nie krzywi się kręgosłup, jeśli wybierzemy dobry model będzie on cudownie wygodny i ciężko będzie nam wrócić z powrotem do łóżka.  Polecamy spanie w hamaku szczególnie latem na wycieczkach…

Ale jaki to jest „dobry hamak”?

A więc po kolei:

Hamak ma być przede wszystkim wygodny.

Szczerze mówiąc, uważamy, że nie warto czynić całego zachodu z montażem czy kupnem stojaka, aby leżeć na pierwszym z brzegu hamaku z marketu. W najgorszym wypadku zrazimy się i średnio wygodny hamak szybko zamienimy na zwykły kocyk, a haki posłużą do wieszania torby na zakupy. W najlepszym wypadku poszukamy lepszego hamaka.  

Krótki, wąski hamak ze sztywnym siedziskiem odpada od razu!

Przymierz, testuj, próbuj.

Wybierz dobrą jakość i odpowiedni materiał.

Czytaj dalej, doradzimy Ci, jak to zrobić.

Najlepszy hamak

Wygoda hamaka zależy głównie od trzech parametrów.

Nie owijając w bawełnę, są to:

Po pierwsze: Długość i szerokość

Im dłuższy hamak, tym wygodniejszy. Najlepsze są hamaki mające około 4 metrów rozpiętości między zaczepami. Wtedy ciało wyprostuje się i będziemy spać w nim błogo. Hamak krótszy niż 3,5 metra złoży się w rogalik i będzie siedziskiem, a nie podwieszanym łóżkiem.

Szerokość hamaka również ma znaczenie – musimy ją dopasować do ilości osób, które będą z niego korzystać.

Większość producentów hamaków oferuje rozmiary: jednoosobowe, dwuosobowe i rodzinne / XXL (nazwa XXXXXL nie ma znaczenia, sprawdź przede wszystkim wymiary w cm).

Ciekawostka: Zobacz jaki był największy hamak na świecie: Rekord Guinnessa

Po drugie: Zastosowanie drążków lub nie

Prawda jest taka, że hamak z drążkami wygląda super. Wersja deluxe z frędzlami w ogrodzie sprawi, że sąsiedzi padną z zazdrości. Zawieszony na stałe taki hamak ogrodowy będzie piękną ozdobą.

Ale...

Taki hamak jest trudniejszy w użytkowaniu:

 • Nie można go po prostu wsadzić do pralki, w grę wchodzi tylko ręczne pranie w wannie
 • Nie ściągniesz go łatwo i nie weźmiesz na wycieczkę
 • Utrzymanie równowagi jest dość trudne, szczególnie we dwie lub trzy osoby.
 • Jeśli masz dzieci, zdecydowanie odradzamy ten wybór (będą fikać na ziemię co 5 minut).        

Dlatego też dla większości zastosowań i domowych przypadków lepiej sprawdzi się klasyczny hamak bez drążków (tzw. kokon). Taki hamak świetnie zastąpi łóżko lub leżak ogrodowy.

Jednak jeśli wolisz rozciągnięty hamak, który nie ogranicza Ci pola widzenia i nie zasłania słoneczka, wybierz hamak z drążkiem (ma on również swoje zalety – i będzie najlepszy do opalania).

 

Po trzecie: Rodzaj materiału, z jakiego wykonano siedzisko

Nasze (subiektywne) podium najwygodniejszych siedzisk przedstawia się tak:

Pierwsze miejsce: gęsto plecione siedzisko. Takie są hamaki meksykańskie, kolumbijskie, z Salwadoru itp. (zdjęcie poniżej)

Drugie miejsce: siedzisko z płótna, materiałowe (hamaki brazylijskie, chińskie)

Trzecie miejsce: siedzisko z wiązanego, grubego sznurka (czyli hamaki z PRL-u lub z Chin)

 Hamak gęsto plecione siedzisko

Jaki materiał wybrać:

 • Wybierz bawełnę do domu, na zadaszony balkon lub do ogrodu, jeśli będziesz wieszać hamak w słoneczne dni i zdejmować go przed deszczem.
 • Wybeirz nylon, poliester, sunbrellę lub inny odporny materiał, jeśli wolisz zostawić hamak na całe lato w ogrodzie.

Absolutnym hitem do uzytku na zewnątrz w Polsce są siatkowe, gęsto plecione nylonowe Hamaki Meksykańskie – kupisz je tylko u nas. Łączą w sobie wyjątkową wygodę plecionego hamaka meksykańskiego z odpornym na deszcz i zabrudzenia trwałym materiałem siedziska.

 

Tutaj znajdziesz wyczerpujący, osobny artykuł z poradami, jak wybrać dobry hamak.

Jak zawiesić hamak? Czy znajdę tyle miejsca?

 

Rozstawienie stelaża w ogrodzie to najprostsza opcja, jednak nie zawsze możliwa lub optymalna. Istnieje tyle możliwości montażu, ile nietypowych rozwiązań architektonicznych i ogrodowych.

Zacznij od rozpoznania terenu. Na każdym kawałku przestrzeni ogrodowej lub leśnej na pewno uda Ci się znaleźć odpowiednie punkty do zamocowania hamaka.

Jak to zrobić?

Potrzebujesz  dwa punkty podparcia z hakami lub oczkami do zaczepienia hamaka

Mogą to być kombinacje dwóch dowolnych elementów:

  • Drzewo
  • Ściana, w której mocujemy kołek z oczkiem
  • Słup – podparcie altany lub element konstrukcyjny domu/tarasu
  • Fragment mocnego ogrodzenia
  • Sufit (np. pod tarasem), do którego montujemy kołek z hakiem w dół
  • Stojak Jednostronny (zobacz tutaj)
  • Itp.

Instrukcja montażu w skrócie:

 1. Odległość między punktami zaczepienia powinna wynosić od 4 metrów w górę, najlepiej ok. 5-6 metrów. Ale tak naprawdę nie ma odległości maksymalnej, o ile mamy możliwość zaczepienia łańcucha lub liny odpowiednio wysoko i damy z obu stron równe odległości naciągów.
 2. Potrzebujesz dwóch kawałków liny/ łańcucha i 2 lub 4 karabińczyków, w zależności od punktu montażu (więcej karabińczyków potrzeba, jeśli przedłużamy naciąg liną lub łańcuchem).
 3. Przymierz, dopasuj, wyreguluj i zostaw sobie trochę zapasu, aby np. w przyszłości móc powiesić większy hamak lub gdyby Twój hamak wydłużył się w czasie użytkowania. (Co notabene zdarza się prawie zawsze, jeśli mamy hamak zrobiony z naturalnego materiału. Materiał lub sznurek po prostu nieco rozciągnie się po wielu dniach leżenia)

Wyczerpującą instrukcję montażu hamaka w każdych warunkach znajdziesz w naszym poradniku "Jak zamontować hamak".

Hamak: cena. Czyli ile trzeba zapłacić i czy warto?

Relacja ceny i jakości jest dość prosta, niezaskakująca, jak na dzisiejsze czasy.

Im lepszy hamak, tym więcej trzeba wydać.

Ile?

Od 250 zł znajdziecie już fajny hamak lub fotel hamakowy w małym rozmiarze, za większe, dobrej jakości modele zapłacicie ok. 400 -500 zł i więcej.

Jeśli chcesz kupić jakiś tam zwykły hamak „na próbę”, znajdziesz dużo opcji poniżej 100 zł.

Im wyższa cena, tym hamak będzie wygodniejszy, ładniejszy i trwalszy. W kategoriach ceny pomyśl o nim jak o meblu, bo tak właśnie jest używany w rodzimych rejonach Ameryki Południowej i Karaibów.

Hamak z poliestru, za 50 zł, produkowany masowo w Chinach nie sprawi, że poczujemy się jak na tropikalnej plaży. Radzimy zainwestować w porządny hamak, najlepiej oryginalny produkt z Ameryki Łacińskiej, aby nie wpaść w pułapkę: kupując tanio, tak naprawdę kupujemy drogo, bo robimy to kilka razy… (do skutku)

Drugim komponentem ceny jest stelaż - jeśli chcemy wstawić hamak do ogrodu, w którym nie ma dwóch drzew w odpowiedniej odległości. W zależności od wytrzymałości, materiału i sposobu wykonania taki stelaż to wydatek rzędu od 200 do kilku tysięcy złotych. 

Zobacz porównanie cen hamaków i stojaków na CENEO

Zaczepy i akcesoria do hamaków – jak to działa?

Kausza

Gdy kupisz swój pierwszy hamak, zauważysz, że bardzo istotnym elementem konstrukcji są mocne zaczepy. Bardzo ważne jest, aby hamak na końcówkach posiadał kausze, które będą chronić przed przecieraniem sznurka pod wpływem tarcia i ciepła. Jeśli powiesimy sznurkowy zaczep bezpośrednio na haku, linie lub karabińczyku – oczko mocujące hamaka szybko się przerwie i cały hamak będzie do wymiany – zerwane zaczepy są już nie do naprawienia.

Karabińczyk (szekla)

Karabińczyk to druga ważna sprawa – użyjemy go, aby łatwo i szybko zaczepić hamak do punktu podparcia i aby równie szybko go zdjąć. Ważne jest, aby rozmiar karabińczyka był dopasowany do oczka łańcucha oraz do wielkości kauszy i końcówki hamaka.

Kausza przy hamaku

Lina

W przypadku montażu do drzewa polecamy zastosowanie mocnej liny lub specjalnych taśm mocujących (to drugie w przypadku obciążenia max. 250 kg). Linę kupisz w markecie budowlanym lub w sklepie żeglarskim w cenie ok 10 złotych za metr lub podczas zakupu hamaka tutaj.

Łańcuch

Jeśli wieszamy łańcuch na stałe do ściany na balkonie lub na stelażu, wtedy do naciągu polecamy użyć kawałek łańcucha, dzięki któremu będziemy mogli regulować napięcie i wysokość hamaka, przekładając łatwo karabińczyk na inne oczko łańcucha.

Inne akcesoria

Przyda Ci się kocyk, gdy zaśniesz, bo w przypadku leżenia w hamaku jest to zazwyczaj kwestia maksymalnie kwadransa. Dla chętnych można też zorganizować małą poduszkę, ale jeśli wybierzesz dobry, wygodny hamak, wtedy nawet ona nie będzie potrzebna, aby Cię ululać do snu. Widzieliśmy również nieraz specjalne stoliki do hamaków i inne bajery, ale tak naprawdę nic więcej nie potrzebujesz, aby Twój relaks był udany.

 

Użytkowanie i pielęgnacja

Najważniejsza rada w kwestii użytkowania hamaka?

W hamaku leżymy na ukos!

Gdy położymy się wzdłuż hamaka, zgarbimy się i zegniemy się w rogalik - nie będzie to najwygodniejsza pozycja na długą sjestę. 

Specjalnie dla Naszych Klientów przygotowaliśmy krótki filmik z instrukcją: jak używać Hamaka Cabana (o wieszaniu, wiązaniu, rozplątywaniu itp.): 

Ojcieć, prać?

 

Jeśli chcesz wyprać swój hamak, aby posłużył Ci kolejny rok, pamiętaj o tych zasadach:

 • Usuń z hamaka kausze i karabińczyki
 • Zwiąż końce w osobne supły, aby sznurki nie splątały się
 • Włóż hamak do dużej siatki do prania
 • Wlej łagodny płyn do prania odpowiedniego do koloru hamaka i ustaw program do prania tkanin delikatnych, w niskiej temperaturze
 • Uwaga: jeśli Twój hamak jest bardzo brudny, możesz dodatkowo go wcześniej krótko namoczyć, albo dodać do cyklu pranie wstępne
 • Najważniejsze - ROZWIEŚ HAMAK - najlepiej na zewnątrz w wietrzny, suchy, słoneczny dzień (❗rozciągnij hamak jak najszerzej, aby sznurki nie stykały się ze sobą i dobrze wyschły❗) lub w dobrze ogrzanym, suchym pomieszczeniu.

Jeśli masz hamak z drążkiem, najlepiej będzie go wyprać ręcznie w wannie.

Fotel hamakowy również można wyprać w ten sam sposób, po uprzednim odwiązaniu go z drążka

 

Wieszanie 

Hamak rozwiąż delikatnie, aby kausze nie zahaczyły o siedzisko. Hamak złap za obie końcówki, uważaj aby nie splątać żadnej z nich. Powieś hamak z jednej strony, rozciągnij go i odkręć jeśli trzeba tak, aby sznurki były równo rozłożone i przymocuj z drugiej strony.

Zdejmowanie

Zawsze wiąż hamak w supeł od razu po ściągnięciu i trzymaj hamak za końcówki (zaczepy), aby sznurki nie poplątały się. Supeł wiąż jak najbliżej zaczepów, wtedy każdy z nich będzie unieruchomiony.

hamak i dzieciHamak i dzieci

Hamak używany intensywnie przez małe dzieci może wymagać specjalnego traktowania, częstszego prania, czasami rozplątania czy powiązania sznurków. Zwróćmy uwagę, aby był on naprawdę solidnie zamocowany, a stelaż musi być wtedy przykręcony do podłoża (dzieci będą się bardzo mocno huśtać i brykać… wiadomo).

Mimo wszystko, hamak dla dzieci to super sprawa, bo znikają wtedy magicznie na kilka godzin, a my mamy chwilę spokoju. Wtedy najlepiej mieć drugi hamak gdzieś po drugiej stronie domu...

 

Pielęgnacja na codzień

Hamak nie wymaga tak naprawdę żadnej pielęgnacji, po prostu wieszamy go i leżymy. 

Podczas korzystania z hamaka uważaj na metalowe i wystające części odzieży (sprzączki, guziki, paski, zegarki czy biżuterię) – mogą one zaciągnąć hamak. Jeśli jakiś sznurek wyciągnie się – spokojnie poluzuj go na całej długości i wciągnij go z powrotem. Jeśli sznurek przerwie się o coś ostrego – nie pozwól aby sznurki rozplątały się dalej, zwiąż je od razu na supeł.

I warto robić jeszcze jedną rzecz.

Przed intensywnymi opadami deszczu hamaki bawełniane radzimy ściągać i chować, aby uniknąć zbutwienia materiału po długotrwałym namoczeniu. Jeśli zamocujemy je na karabińczykach, to razem ze związaniem sznurków cała czynność nie zajmie nam więcej niż minutę. Mały kapuśniaczek nie zaszkodzi, bo wilgoć szybko wyschnie, ale gdy pada kilka godzin lub dni – nasz bawełniany hamak nie powinien wisieć na zewnątrz. Dbając o hamak w ten sposób, przedłużymy jego żywotność do kilkunastu lat.

Dla zapominalskich: Możesz wybrać pleciony hamak nylonowy do ogrodu, wtedy żaden deszcz mu nie zaszkodzi :-)

Ważne: Hamak zawsze chowamy na zimę do domu. Nawet najmocniejszy model nie da rady przy ciągłych opadach śniegu, roztopach i mrozach.

Hamak użytkowany w taki sposób posłuży nam wiele, wiele lat :-)

 

Spodobał Ci się ten tekst? Podaj dalej! 

hamak playa

Cabana Wojciech Caban @ 2018 Wszelkie Prawa Zastrzeżone